14 Mayıs 2012 Pazartesi

                                                   Siz de Çocuğunuzu Anaokuluna Göndermeye Karar Verdiyseniz, Aklınıza Gelen İlk Sorular Şunlar Olmalı:

  - Çocuğumu hangi okula göndermeliyim ?

  - Okul seçerken nelere dikkat etmeliyim ?

  - Hangi ölçütler çocuğumun gelişimi için önemli ?

elbette bu sorularun yanıtları her kişi için değişiklik gösterebiliyor. ancak bazı noktalarda fikir birliği oluşturmanın çocuğun gelişimi için lazım olduğunu unutmayın! 


                   OKUL ÖNCESİ EĞİTİM NEDEN ÖNEMLİDİR?

Anaokulu Seçimi
anaokulu seçmek

Anaokulu seçerken izlenmesi gereken yol ve ziyaret sırasında dikkat edilecek noktalar anne ve babaların aklını karıştırıyor. işte size bu konularla ilgili ufak ip uçları:

1- Çocuğunuzun gideceği okulu araştırmaya başlamadan önce, anne-baba olarak beklentilerinizi ayrı birer kağıda maddeler durumunda yazmaya çalışın (listede çocuğunuzun ilgi alanlarına da yer verin). daha sonra listelerinizi karşılaştırın ve bu listelerden tek bir liste oluşturmayı deneyin.

2-Okulu incelemek amacıyla, çalışma saatler içerisinde, olasıysa eşinizle beraber okula gidin ve orada en az yarım saat geçirin. en uygun zaman sabah saatleridir. ilk gidişinizde çocuğunuzu okula götürmeyin. hazırladığınız listeyi okula götürüp, listenize bağlı kalarak incelemenizi yapın. inceleme anında dikkat etmeniz gereken ana öğeler ise şöyle:

- Öğretmen-öğrenci oranı: her öğretmene düşen öğrenci miktarına dikkat edin. 2-3 yaş grubu için, bir öğretmene en çok 5-7 öğrenci, daha büyük gruplar için bir öğretmene en çok 10-12 öğrenci düşüyor mu ?

- Ders yazılımının içeriği: yazılım, çocuğun tüm gelişimlerini (zihinsel, duygusal, sosyal, fiziksel) destekliyor mu ? çocukların farklı ilgi alanlarına hitap edebilecek biçimde dizayn edilmiş mi ?

- Çocuğun geliş gidiş için izleyeceği yol ve harcayacağı zaman: olasıysa evinize yakın okullar tercih etmeye çalışın, çünkü çocuk okula gitmek için çok erken saatlerde kalkmak zorunda kalabilir, bu durum onun uykusuz kalmasına ve gelişimi için lazım olan uykuyu alamamasına yol açabilir. bu stil sorunlarla karşılaşmamak için yolu ve yolda geçirilen vakti kısaltmaya çalışın.

- Mekanın sevimliliği ve güvenli olup olmadığı: öncelikle mekanın ferah, temiz, gösterişsiz, bahçeli ve bol güneş ışığı alan bir yer olduğuna emin olun. mobilyaların ve binanın ergonomik olmasına dikkat edin,örneğin raflar çocukların boyunda mı,malzemelerin yerleşiminde çocukların güvenliğini tehlikeye atacak öğeler var mı, binanın çevre güvenliği sağlanmış mı ? binada çocukların oyun alanları dışında, uyku ve yemek için ayrı bölümler var mı ?

- Disiplin eğitiminin nasıl sağlandığı: çocukların ortak yaşamı için lazım kurallar konulmuş mu ?( örneğin, tuvaleti temiz tutalım) bu kurallar öğretmenler ve diğer personel tarafından nasıl uygulanıyor ? kurallara uymayanlar (öğrenci, veli, öğretmen,personel) için nasıl muameleler yapılıyor ?

- Sağlık problemleri ile karşılaşıldığında neler yapıldığı: çocukların gelişimlerini belirten portfolyolar hazırlanıyor mu ? okulda devamlı bir hekim, hemşire ya da sağlık uzmanı var mı yada acil durumlarda temasa geçilen hekimler var mı ? aylık yemek listeleri beslenme uzmanı tarafından hazırlanıp ailelere duyuruluyor mu ? hijyen konularına ne kadar dikkat ediliyor ? lazım olduğu durumlarda okulun ambülans gereksinimi nasıl karşılanıyor ?

- Psikolojik rehberlik ve danışma hizmetleri sağlanıyor mu: okulda devamlı bir pedegog, psikolog yada danışman bulunuyor mu ?

- Acil durumlar için alınan önlemler: deprem ve yangın gibi acil durumlar için binayı boşaltma planı var mı ? belirli periyotlarla tatbikat yapılıyor mu ?

- Kültür-sanat faaliyelerine ne kadar önem verildiği: belirli aralıklarla sinema, tiayro, müze, sergi vs. gezileri düzenleniyor mu ? değişik sanat branşları için öğretmenler var mı ? çocuğun çeşitli sanat dallarını okulda tanıma ve uygulama imkanı var mı ?

3-Okulu belirledikten sonra ,onu okula götürmeden kaydını yaptırmayın. aksi takdirde, çocuğunuz kendisini bundan böyle sevmediğiniz için onu okula kaydettirdiğiniz kanısına varabilir. çocuğunuz ile birlikte okulu tekrar ziyaret edin. ona okulun her tarafını gezdirin, okulu sevip sevmediğini problem. öğrencileri oyun ve ders sırasında izlesin. çocuğun okula ısınması çok önemli. şayet okulu sevmediyse, bunun nedenlerini problem ama onu ikna etmek için zorlamayın.

bütün bu aşamaların sonunda karar verdiniz ve çocuğunuzu göndermek için uygun okulu buldunuz. ancak her vakit her şeyin yolunda gitmeyebileceğini aklınızdan çıkarmayın. çocuğunuzun bu okulda çeşitli sorunlarla karşılaşması olası.

unutmayın ki önemli olan sorunun olmaması değil, sorunun nasıl ve ne kadar sürede çözüme ulaştırıldığıdır.       

                          


                                                                   

                          

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder